تعبیر خواب طلا؛ آیا دیدن طلا در خواب ثروت می آورد؟
2020-09-04
نوع پیری خود را پیدا کنید تا بیشتر جوان بمانید
2020-09-04

مرگ بر اثر سرطان در مردان با دور کمر بیشتر از ۱۰۳ سانتیمتر

fat man

این مطلب را به اشتراک بگذارید

بازدیدها: 28

تحقیقات نشان داده خطر مرگ بر اثر سرطان پروستات در مردانی که چربی شکمی دارند بالاتر است.

ریسک مرگ بر اثر این بیماری در مردانی که دور کمر آن ها ۱۰۳ سانتیمتر یا بیشتر است، ۳۵ درصد از بیشتر از مردانی است که دور کمر آن ها ۹۰ سانتیمتر یا کمتر است.

پژوهش محققان دانشگاه آکسفورد بر روی بیش از ۲۰۰ هزار مرد نشان داد بالاتر بودن چربی سرتاسری بدن ریسک بیشتری ایجاد نمی کند.

این نکته نشان می دهد این مکان انباشت چربی است که مردان را مستعد ابتلا به این بیماری کشنده می کند.

چربی شکمی را خطرناک ترین نوع چربی می دانند چون اندام های حیاتی بدن همچون کبد، لوزالمعده و روده ها را احاطه می کند.

به گفته ی محققان، این مسأله ممکن است عملکرد عادی این اندام ها را مختل کند و باعث رشد سلول های سرطانی شود.

تحقیق دانشگاه آکسفورد طی یک بازه ی ۱۰ ساله بر روی مردانی صورت گرفت مبتلا به سرطان نبودند. در این تحقیق شاخص توده بدنی، درصد چربی کلی بدن، اندازه ی دور کمر و نسبت کمر به لگن مورد بررسی قرار گرفت.

مردانی که بیشترین اندازه ی دور کمر را داشتند، احتمال مرگ بر اثر سرطان پروستات در آن ها ۳۵ درصد بیشتر از مردانی بود که کمترین اندازه ی دور کمر را داشتند.

گروهی که بیشترین اندازه ی دور کمر را داشتند،  دور کمر آن ها بیشتر از ۱۰۰ سانتیمتر بود. کمر استخوان های لگن را دربر نمی گیرد و فقط شامل قسمتی می شود که بین لگن و دنده ها، در ارتفاع ناف قرار دارد.

گروهی که کمترین اندازه ی دور کمر را داشتند، دور کمر آن ها کمتر از ۹۰ سانتیمتر بود.

در عین حال آن هایی که بیشترین نسبت کمر به لگن را داشتند که معیار دیگری برای محاسبه ی میزان چربی انباشته در ناحیه ی شکم است، احتمال مرگ در آن ها ۳۴ درصد بیشتر از کسانی بود که کمترین نسبت کمر به لگن را داشتند.

با این حال، محققان هیچ ارتباط واضحی میان شاخص توده بدنی یا مجموع درصد چربی کلی بدن با سرطان پروستات مشاهده نکردند.

این بدان معنی است که اگر مردی در مجموع چاق تر یا سنگین وزن تر باشد ولی این چربی در دست ها و پاهای او انباشته شده باشد، ممکن است با ریسک بالاتری مواجه نباشد.

این نکته نشان می دهد کسانی که بیشتر چربی بدن آن ها در قسمت میان تنه انباشته می شود، بیشتر مستعد مرگ بر اثر این بیماری هستند.

با این حال دانشمندان می گویند بالاتر بودن شاخص توده بدنی ریسک بروز بیماری های دیگری، از جمله دیگر انواع سرطان را افزایش می دهد، بنابراین خطر وجود چربی اضافه در بدن را فارغ از محل انباشت آن همیشه باید در نظر داشت.

به گفته ی محققان، پیام این پژوهش برای مردان این است که رژیم غذایی سالمی داشته باشند تا بتوانند وزن و اندازه ی دور کمر خود را در اندازه ی مناسبی نگه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *